Ден на влюбените и Ден на презерватива
Всяка година на 14 февруари влюбените по света празнуват Деня на влюбените. Но какво всъщност се крие зад този ден, който кара сърцата да бият по-бързо, превръща цветарските магазини в червено море и кара касите им да звънят? В тази статия ще ви разкажем за историята, обичаите и съвременното значение на Деня на влюбените.
Денят на влюбените е и денят на презерватива в много страни. Той се празнува, за да се подчертае значението на презервативите като основно средство за предпазване от полово предавани инфекции (ППИ) и като метод за контрацепция. Обикновено този ден се пада на 14 февруари, а в някои страни - на 13 февруари, точно преди Деня на влюбените - дата, нарочно избрана за повишаване на осведомеността относно безопасния секс в един от най-романтичните дни в годината. Денят на презерватива предоставя отлична възможност за разясняване на ползите от презервативите, развенчаване на митове и подчертаване на значението на отговорността и защитата в сексуалните отношения. Ето защо той често се използва интензивно от много консултантски организации и в сексуалното образование.
Произход на Деня на влюбените
Произходът на Деня на влюбените е многопластов и сложен - от древни римски обичаи до християнски легенди за мъченици, средновековни любовни традиции и съвременни комерсиални празненства.
Християнски произход: Една от най-популярните теории проследява Деня на влюбените до честването на един или повече раннохристиянски мъченици на име Валентин. Двама Валентини, които често се споменават, са Валентин от Терни и Валентин от Рим, за които се твърди, че са живели през III в. сл. И за двамата се твърди, че са сключили християнски брак, въпреки че това им е било забранено от римския император Клавдий II. Твърди се, че Валентин Римски е подарил на сгодените двойки цветя от своята градина, откъдето може да произлиза обичаят да се подаряват цветя на Свети Валентин. Почитането им на 14 февруари може да е предшественик на днешния празник на влюбените.
Римски празнични традиции: Някои историци свързват Деня на влюбените с римския празник Луперкалии, който се е празнувал от 13 до 15 февруари. По време на този празник на плодородието са се провеждали различни ритуали, сред които е и жребият за съчетаване на млади мъже и жени, което може да е насърчило романтичните връзки. Възможно е християнската църква да се е опитала да замени този езически фестивал с Деня на влюбените, за да пренесе празненствата в християнски контекст. За това обаче няма доказателства.
Средновековни и съвременни обичаи: През Средновековието в Англия и Франция се появяват обичаи, подобни на съвременния Свети Валентин. Смятало се е, че 14 февруари е денят, в който птиците започват да се чифтосват. Това вярване довело до традицията на този ден двойките да си изпращат любовни писма и подаръци. Джефри Чосър и други поети от онова време споменават Деня на влюбените в своите произведения, което допринася за разпространението и романтизирането на този ден.
Комерсиализация през XIX и XX век: Комерсиализацията на Деня на влюбените започва през XIX в., когато става популярна продажбата на валентинки. Индустриалната революция дава възможност за масово производство на поздравителни картички и Свети Валентин става важна дата за изразяване на романтична любов чрез картички, цветя, шоколад и други подаръци.
Денят на влюбените по света
Въпреки че Денят на влюбените произхожда от Европа, сега той се празнува по целия свят, често с уникални местни обичаи. В Япония например жените подаряват на мъжете шоколад на Свети Валентин, а Южна Корея празнува Деня на влюбените, както и Белия ден (14 март) и Черния ден (14 април), на които ритуалите за подаряване и видовете подаръци се различават.
Във Финландия например в някои случаи малки картички или подаръци се раздават анонимно, докато в Италия двойките често се срещат край водни басейни или на мостове и закачат любовен замък. В Ирландия много християни правят поклонение в Деня на влюбените до Кармелитската църква на улица Уайтфриар в Дъблин, тъй като там се намират мощите на Свети Валентин Римски.
През годините много страни са развили свои собствени традиции.
Комерсиализация на Деня на влюбените
Комерсиализацията на Деня на влюбените през последните десетилетия е несъмнена, независимо от повечето традиции в отделните страни. Цветя, шоколадови бонбони, бижута и романтични вечери са само няколко примера за начина, по който се празнува този ден. Критиците твърдят, че истинското значение на Деня на влюбените е подкопано от търговския натиск да се купуват скъпи подаръци.
Повече от ден за влюбени
Въпреки комерсиализацията, същността на Деня на влюбените остава любовта и признателността към близките ни хора. Това е ден, който ни напомня да проявяваме любовни жестове и да подхранваме важните за нас взаимоотношения - независимо дали става въпрос за партньори, приятели или членове на семейството. Тази сърцевина на Свети Валентин е най-важна, за да можете да направите любимите си хора щастливи, без да харчите пари, дори и да е само с няколко мили думи.
Тъй като денят е насочен към влюбените, връзката с деня на презерватива, разбира се, е очевидна. Особено в днешно време, когато броят на инфекциите с болести, предавани по полов път, отново се увеличава в Германия и Европа, презервативът е от решаващо значение. Презервативите са едно от най-ефективните средства за предотвратяване на предаването на полово предавани болести, включително и на ХИВ. Те представляват физическа бариера, която предотвратява предаването на сперма, вируси или бактерии между партньорите. Освен това презервативите са достъпен и рентабилен метод за контрацепция, който не само предпазва от нежелана бременност, но и позволява на партньорите активно да контролират сексуалното си здраве.
Обучение и развенчаване на митове
Въпреки своята ефективност и важност презервативите все още са обект на множество митове и погрешни схващания. Някои хора погрешно вярват, че презервативите значително намаляват сексуалното удоволствие или че са неефективни, когато се използват правилно. Денят на презерватива служи за развенчаване на такива митове, като посочва научни факти и изследвания, които потвърждават ефективността на презервативите за предпазване от полово предавани болести и бременност. Това е и възможност за разпространяване на информация за правилната употреба на презервативите, за да се увеличи максимално тяхната защита. В днешно време презервативите се предлагат в различни размери и от различни материали (латекс, полиуретан), което значително допринася за това, че презервативите са безопасни и по никакъв начин не ограничават удоволствието от секса. Ако презервативът е с подходящ размер, той не е неудобен и в същото време е много безопасен.
Определете размера на презерватива сега
Заключение
Денят на влюбените и Денят на презерватива представляват важни поводи с дълбоко значение, което надхвърля повърхностните им възприятия. Макар че Свети Валентин е ден с исторически корени, който за съжаление често е силно комерсиализиран, той ни напомня за значението на любовта и привързаността чрез лични жестове към хората в живота ни.
От друга страна, Денят на презерватива подчертава значението на превенцията, здравето и образованието във връзка със сексуалното здраве. И двата дни служат като напомняне за запазване и насърчаване на важни ценности като любовта, грижата, здравето и благополучието на нашите близки. Като оценяваме личното значение на Деня на влюбените и същевременно повишаваме осведомеността и образованието по повод Деня на презерватива, можем да допринесем за едно по-любящо, здраво и информирано общество.